Pátek
24. září 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Kdo nemiluje ženy, víno, zpěv, zůstane bláznem nadosmrti.

J. H. Vosa
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Němci pijí raději červené víno
(Aktuality, 12. 03. 2002)

Zatímco spotřeba bílého vína stagnuje, je přírůstek konzumentů červeného vína nepochybný a v uplynulém roce dosáhl nového maxima.

Německá i zahraniční červená vína dosáhla v prvním pololetí loňského roku obchodní podíl 48,6 %, bílá vína se podílela 42,5 % a růžová vína 8,9 %.

Armin Göring, obchodní ředitel Německého vinařského institutu (DWI), s radostí poukázal obzvláště na to, že by mohlo Rulandské modré a Dornfeldské vytvořit mocenské postavení na trhu.

„Každý vinař, který dnes vysadí v Německu odrůdy révy pro výrobu červených vín, se může těšit na nadprůměrné výnosy a silnou poptávku. Z Německa přijde téměř 29 % konzumovaného červeného vína, z Francie 23 %, Itálie 16 % a zemí „nového světa“ 7 %.“

Průměrné ceny německých červených vín se pohybují kolem 4 EUR za litr, navzdory zahraniční konkurenci 3,6 EUR.

„Německo je totiž tradiční vinařskou zemí, co se týče výsadby“, komentuje Prof. Dieter Hoffman z proslulého výzkumného ústavu Geisenheim v Rheingau, “dávno jsme přece dosáhli mezinárodního standardu. Proto bude výsadba červených odrůd révy v Německu dále zvyšována. Už brzy očekávám podíl přes 30 %.“

Odrůdami pro výrobu červeného vína je osázeno již více než 26 % německých vinic, což představuje 27.200 ha a výsadba má vzestupnou tendenci. Před 20 lety odpovídal plošný podíl pouze 11 %. Důležitá odrůda je Rulandské modré (9.255 ha), která se všeobecně považuje za vzácný druh révy, srovnatelnou s odrůdou bílého Ryzlinku. Zejména v jihoněmecké oblasti Bádenu stoupl jeho podíl na 32 %, právě tak jako v oblasti Ahr, kde vždy hrál významnou roli. Rovněž také tradiční odrůda Modrý Portugal zaujímá rozlohu 5.026 ha, především ve Falcku a Porýní. Perlou mezi červenými víny je ale Dornfeldské (4.372 ha), které se zapsalo do listiny povolených odrůd teprve 1980, avšak rychle si získávalo oblibu především svým ovocným aromatem a tmavou barvou.

Výsadba se zesílila také u méně známých červených odrůd. Regent roste téměř na 449 ha a přináší sebou, kromě husté dužniny a výrazné barvy, i velkou výhodu, že je rostlina rezistentní proti celé řadě houbových onemocnění a proto potřebuje menší ochranu. Díky příznivému klimatu se v posledních letech udržela réva, která zde byla dříve kultivována. V roce 2000 vzniklo 90 ha osázených Cabernetem Sauvignonem a Merlotem.

Autor: luk
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty