Pátek
24. září 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Jde-li o pivo, jsem abstinent, ne však v případě šampaňského.

G. B. Shaw
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Francouzští vinaři se bouřili
(Aktuality, 06. 02. 2002)

V době, kdy Evropská unie projednávala s Jižní Afrikou navýšení exportu na evropský trh vínem, v ulicích demonstrovali francouzští vinaři.

Bouřlivá demonstrace nebyla prvním případem, kdy francouzští vinaři vyšli do ulic, aby protestovali proti krokům své vlády a EU, jež považují za nespravedlivé. Důvodem jejich rozhořčení je, že vláda nepřijala mimořádná opatření k nadprodukci, kromě toho jejich potíže souvisí se značně zvýšenou konkurenceschopností vín z „Nového světa“, kterým čelí na hlavních trzích.

„Francouzští vinaři, zejména ti z jihu, mají zkušenosti s problémy nadprodukce a obchodováním“, řekl Jean-Luc Dairien, ředitel Asociace francouzského vinařství a obchodu, ONIVINS.

„Přestože se situace v posledních letech zlepšila, současný stav ji změnil a vinohradníci se bojí o svoji budoucnost“. „Je větší konkurence a vzniká problém s přizpůsobivostí našich výrobků novým podmínkám trhu“, uvedl Darien.

Francouzská vína čelí na evropských trzích maximálnímu tlaku vín z „Nového světa“ a nedávná dohoda mezi Jižní Afrikou a EU rozhodně není producenty vítána.

Na základě dohody, která nevyhnutelně vede ke zvýšení exportu bude ročně na evropský trh z Jižní Afriky dováženo 420.000 hl vína bez celních poplatků. Jihoafrický ministr průmyslu Alistair Ruiters při podpisu dohody konstatoval, že levnější vstup způsobí pokles cen jihoafrických vín a tím zajistí větší podíl na trhu. Export vín Jižní Afriky z původních 7 mil. litrů v roce 1994 narostl v roce 2000 na téměř 114 mil. litrů.

Zdroj: zprávy ze zahraničí

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty