Neděle
25. září 2022 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
K lidskému štěstí a k usměvavé pohodě patří víno, prostřený stůl, přátelé a hudba.

Homér
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Ovlivní globální oteplování celosvětové vinařství?
(Aktuality, 03. 11. 2003)

Rtuť teploměru v posledních letech stále častěji šplhá k tropickým hodnotám. Prosluněné a hřejivé letní dny vinicím svědčí, vinaři prohlašují současné ročníky za ročníky desetiletí. Výzkumný tým Univerzity v Jižním Oregonu nedávno prezentoval vliv globálního oteplování na pěstování révy vinné. Podle George Jonese, vedoucího projektu, dosavadní globální oteplení zatím révě vinné prospívá. Jiná situace by nastala v případě jeho pokračujícího trendu. Vyšší průměrná teplota postupně ovlivňuje dobu sklizně a možná v budoucnu zasáhne i do odrůdové skladby v jednotlivých oblastech.

Američtí klimatologové sledovali vývoj teploty za posledních padesát let ve dvaceti sedmi nejznámnějších oblastech ve světě - ve francouzském Burgundsku a Bordeaux, oblasti německého Porýní, vinařských regionech v Itálii a Kalifornii. Se získanými hodnotami porovnávali dobu sklizně a výši výnosů. Průměrná teplota ve vinařských regionech narostla o 1,3 stupně Celsia. Ve většině vinic ovlivnila vyšší teplota kvalitu hroznů a vína pozitivně. Výsledky se postupně každým rokem, pomineme-li modernizaci výrobní technologie, zlepšovaly. Pěstitelé ze severněji situovaných regionů si libují. Vinicím v Britské Kolumbii teplejší počasí vyloženě prospívá. Podobným důkazem je také rozšiřování vinic v Anglii. Na jihu Anglie se opět budují vinice, stejně jako před stovkami let. Naopak nadprůměrného oteplování se obávají pěstitelé vinařských oblastí ve Washingtonu. V oblasti Walla Walla se průměrná teplota zvýšila o téměř 3 stupně Celsia.

Podle studie by vývoj klimatických podmínek v dalších padesáti letech mohl narušit tradici pěstování vinné révy v mnoha světových vinařských regionech. Současné významné regiony by mohl posunout na okraj vinařské produkce. Například oblast Bordeaux by nemusela být nejideálnějším místem pro pěstování svých tradičních odrůd. Se změnou klimatických podmínek by pravděpodobně souvisela úprava odrůdové skladby, budování závlah a boj s novými škůdci.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty