Neděle
25. září 2022 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Není lepšího prostředku k zamezení alkoholismu než umírněná spotřeba vína, neboť všichni, kdož pijí víno denně, necítí potřeby alkoholu.

***
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Italští trestanci vyrábí víno
(Aktuality, 16. 10. 2003)

Trestanci z italské věznice Velletri, ležící jižně od Říma, si odpykávají svůj trest pěstováním keřů révy vinné a výrobou vína. Stejně jako všichni italští vinaři, i oni se těší na nejlepší ročník posledních desíti let. Předpokládají, že se jejich víno dostane do maloobchodní sítě už v listopadu. Jedná se o jedinou věznici, která bude své zboží dodávat na trh v celé zemi.
Smyslem projektu, který vznikl před pěti lety, je poskytnout kriminálníkům druhou šanci. Práce jim nabízí možnost naučit se zručnosti, podnítit smysl pro kulturu a navrátit sebeúctu. Navíc vězni těsnící se po dvou v cele o rozměrech 9 metrů čtverečních práci venku vítají. Zeleň vyplňuje každé volné místo, včetně obvodového zdiva a těžkých železných vrat, které zpravidla lemují keře révy. Vězni pracují ve vinicí zhruba čtyřicet hodin týdně a pobírají mzdu jako státní  zaměstnanci. Měsíční plat není nijak závratný, ale stačí k pokrytí běžných výdajů.
Po zkušebním provozu vinic v loňském roce, očekávají v letošním roce produkci 45 tisíc láhví vína. Víno by mělo být k dispozici také v prostorách věznice za 10 euro za láhev.
Protože by se veřejnost mohla domnívat, že víno vyráběné za mřížemi nebude dosahovat vysokého standardu, soustředí se hlavně na jeho vysokou kvalitu. Loni byly hrozny díky dlouho trvajícímu deštivému období poničeny, tento rok však bude podle nich vynikající a zapíše se jako ročník posledních třiceti let. Pro výrobu vína jsou vybaveni ocelovými tanky s řízenou atmosférou a teplotou, francouzskými dubovými sudy a laboratorním vybavením. Nejnovější technologie by měla vězňům pomoci k lepšímu uplatnění po jejich propuštění.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty