Neděle
25. září 2022 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Nestarám se, kam teče voda, nepřijde-li do vína.

G. K. Chesterton
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Nízká sklizeň ve Francii
(Aktuality, 10. 10. 2003)

Letošní vinobraní ve Francii je nejslabší za posledních deset let. Na množství sklizených hroznů se podepsalo silné krupobití a dlouhotrvající horka. Kroupy nejvíce zasáhly úrodu v oblastech Champagne a Beaujolais. Letní tropické teploty, které způsobily sesychání bobulí, přinutily k dřívější sklizni výrobce z celé země. Podle posledních odhadů se z letošní sklizně vyrobí 47,5 milionu hektolitrů vína, to je oproti průměru posledních pěti let zhruba o deset milionů méně.

Vinaři se donedávna domnívali, že ztracené výnosy nahradí vyšší kvalitou. Tento rok si byli jistí, že jakost hroznů bude i přes extrémní horka, mimořádná. Pravda je od očekávání daleko. Letní teploty, které dosahovaly závratné výše, způsobily že víno bude mít nižší kyselinu, ale nestejnoměrnou kvalitu, která bude kolísat podle typu půdy a délky období sucha. Kvalita finálního produktu bude výsledkem vinařova umění, dobrým zpracováním hroznů a vhodnou kupáží jednotlivých odrůd. Podle hesla méně znamená více vytvořili nedávno Francouzi novou strategii, která se soustřeďuje na nejkvalitnější řadu vín na trhu. Ceny vín, zejména grads crus, se na trhu prudce zvedly.

Letošní předpověď vinařský průmysl, který je stále sužován zahraniční konkurencí, znepokojuje. Konkurenti a domácí nadprodukce vedla v posledních letech k prudkému snížení cen francouzských vín. Kdysi nejmocnější a prvotřídní výrobci vín chtějí konkurovat nejen jim, ale také výrobcům z východní Evropy.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty