Neděle
7. března 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Akce
kalendář akcí kalendář akcí
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Není lepšího prostředku k zamezení alkoholismu než umírněná spotřeba vína, neboť všichni, kdož pijí víno denně, necítí potřeby alkoholu.

***
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Otevřené sklepy, víno a folklor lákaly
(Akce, 01. 09. 2003)

Němčičky - Velmi bohatý program druhého vinařského dne v kombinaci s krásným počasím přilákaly do Němčiček na Břeclavsku milovníky vína a folkloru z širokého okolí. Po loňské úspěšné premiéře uspořádalo celodenní akci opět Sdružení vinařů Němčičky.

"Cílem akce bylo oživit zájem malých a drobných vinařů o vzájemnou spolupráci, rozvíjení odborné činnosti a tím napomoci soustavnému zlepšování kvality našich vín. Samozřejmě je to také výborná propagace Němčiček a jeho vinařství. Naší snahou bylo přilákat k nám co nejvíce lidí a představit jim naše vína a kulturu, a to se povedlo," prozradil jeden z organizátorů akce Jan Stávek, podle, kterého zavítalo na letošní ročník o třetinu více lidí než při loňské premiéře.

V pásmu zarážení hory se na druhém vinařském dnu v Němčičkách představili v roli hotařů, nebo-li hlídačů vinic, Václav Komárek (vlevo) a Jan Hádlík.
V pásmu zarážení hory se na druhém vinařském dnu v Němčičkách představili v roli hotařů, nebo-li hlídačů vinic, Václav Komárek (vlevo) a Jan Hádlík.

V nabitém sobotním programu si mohl vybrat opravdu každý, což potvrzují i slova Jana Stávka: "Odborná část začala hned ráno řízenou degustací vzorků vín s použitím 100-bodového systému pod vedením Josefa Balíka ze zahradnické fakulty v Lednici. V sále kulturního domu pak návštěvníci mohli ochutnat nejlepší vína místních vinařů nebo si prohlédnout výstavku hroznů moštových a stolních odrůd. Velký zájem byl i o exkurze po místních vinařských tratích, kde zájemci získali informace o minulosti i současnosti pěstování révy vinné v katastru naší obce. Po obědě otevřelo pět sklepů, které mohl každý libovolně navštívil a ochutnat nabízená vína."

Na druhém vinařském dnu v Němčičkách otevřel svůj sklep také Radim Stávek, který na snímku nalévá víno jedné z návštěvnic z Tábora.
Na druhém vinařském dnu v Němčičkách otevřel svůj sklep také Radim Stávek, který na snímku nalévá víno jedné z návštěvnic z Tábora.

Přístupné byly jak sklepy drobných vinařů, tak i sklepní hospodářství největší producenta v obci, Zemědělského družstva Němčičky. To v katastru obce obhospodařuje téměř 120 hektarů vinic. Vinařství je s obcí Němčičky úzce spjato po celou její historii, která se datuje od roku 1349. Dnes je zde registrováno 175 pěstitelů révy vinné, kteří v katastru obce obhospodařují téměř 175 hektarů vinic. To řadí Němčičky podle rozlohy vinic na páté místo v rámci velkopavlovické vinařské oblasti.

Koho putování po sklepech unavilo, mohl si odpočinout při sledování kulturního programu, ve kterém vystoupil například národopisný soubor Břeclavan se svojí cimbálovou muzikou. Letos premiérově mohli návštěvníci sledovat pásmo zarážení hory, které nejen s místními ochotníky, ale i dalšími zájemci, nacvičila režisérka němčičského divadelního souboru Ječmínek Marie Forejtníková.

Tradiční němčičská specialita trdelníky, nebo-li trdla, opékané přímo na ohni.
Tradiční němčičská specialita trdelníky, nebo-li trdla, opékané přímo na ohni.

K dobrému vínu patří i dobré jídlo, proto na vinařském dnu nemohla chybět vyhlášená místní specialita - trdla. To jsou velké trdelníky opékané přímo na ohni a v Němčičkách se na ně stála po celý den dlouhá fronta.

Autor: Libor Nazarčuk
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty