Středa
25. května 2022 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařská kuchařka
bezmasá jídlabezmasá jídla
drůbeží masodrůbeží maso
hovězí masohovězí maso
rybyryby
sladké dezertysladké dezerty
vepřové masovepřové maso
zvěřinazvěřina
pravidla kombinacepravidla kombinace
sýrysýry
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Víno lze považovat za nejzdravější a nejhygieničtější nápoj.

L. Pasteur
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

JARO A VELIKONOCE V OENO-GASTRONOMICKÉ TRADICI STŘEDNÍ EVROPY
(Vinařská kuchařka, 14. 04. 2003)

Období jara a s ním spojené velikonoční svátky byly v naší středoevropské oblasti vždy nerozlučně spojené. Již naši předkové pozorovali přírodu, jak se probouzí po dlouhé zimě k životu, obdivovali pomalu rašící vegetaci a v dobách, kdy byl jejich život ještě spjatý s přírodou, byli na jaře obklopeni nově narozenými mláďaty. Zvlášť beránci a kůzlata patřili nerozlučně k velikonočnímu koloritu.

V měsících březnu a dubnu se proto odjakživa připravovaly takové pokrmy, které byly založeny na kombinacích čerstvých jarních bylinek a jemného kůzlečího a jehněčího masa, naši předkové si také libovali v konzumaci vajec, která pro ně symbolizovala příchod nového života, návrat slunce a konec nadvlády zimy. V kuchařkách našich babiček můžeme najít nespočetně tradičních receptů na přípravu jarních bylinkových salátů s vejci a tvarohem, různé úpravy telecího, jehněčího, kůzlečího a králičího masa a samozřejmě spoustu velikonočních receptů na bábovky, koláče a jiné cukroví. Velikonoční sladkosti, jejich tvar, velikost a chuť se liší region od regionu, ale klasický velikonoční beránek nechybí snad nikde. V těch oblastech České republiky, kde se pěstuje réva vinná, jsou tyto rázovité  lidové recepty doprovázeny skvělými víny. Zvlášť na Moravě, kde zrovna kolem Velikonoc vrcholí období "koštů", je tradice snoubení ušlechtilých nápojů s vybranými pokrmy velice živá. Tak se přirozeně podávají k lehkým bylinkovým a tvarohovým salátům a pomazánkám svěží suchá bílá vína nebo ovocitá růžová, k dušeným bílým masům s jemnými smetanovými omáčkami znalci doporučují výraznější bariková nebo aromatická bílá vína a ke kůzlečímu a skopovému, zvlášť, když je připravováno na roštu, se výborně hodí vína červená. A co k moravským moučníkům? Samozřejmě domácí ledová a poslamná vína, labužník sáhne i po vínech botrytických a aromatizovaných a neuškodí také nějaký ten ušlechtilý destilát.

Pro ty, kteří chtějí ochutnat něco z velikonoční oeno-gastronomické kultury, mám ve své sbírce několik zajímavých a typicky moravských receptů. Pokud se doprovodí správně zvoleným vínem, bude to jistě velký jarní zážitek. Dobrou chuť.

Autor: Mgr. Milan Magni
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty