Sobota
7. prosince 2019 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Nestarám se, kam teče voda, nepřijde-li do vína.

G. K. Chesterton
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Šlechtění révy vinné na Moravě - III.
(Vinohradnictví, 21. 02. 2003)

V roce 1922 bylo vytvořeno odloučené pracoviště stanice v Mutěnicích v Polešovicích na Uherskohradištsku. Stanice v Polešovicích se od svého vzniku zabývala novošlechtěním révy vinné.
V roce 1956 nastoupil na stanici V. Křivánek, který se v roce 1956 stal samostatným šlechtitelem a byl hlavním tvůrcem další činnosti stanice. Zabýval se šlechtěním podnoží a ozdravovacím procesem révového materiálu. Vyšlechtil podnožovou odrůdu 'Amos', moštovou bílou odrůdu 'Muškát moravský' (Muškát Ottonel x Prachttraube), stolní odrůdy 'Olšava' (Kossuth Lájos x Boskolena) a 'Vitra' (Poběda x Košutův hrozen). Ve Státních odrůdových zkouškách je přihlášeno novošlechtění 'Pola'.Na stanici je udržováno velké množství klonového materiálu. V. Křivánek je jedním z nejvýznamnějších československých šlechtitelů.
V roce 1946 byla založena Šlechtitelská stanice vinařská v Perné u Mikulova. Nejvýznamnější osobností na této stanici byl J. Veverka, který ji vedl od roku 1959. V prvních letech byl vybudován sortiment a zázemí nutné pro šlechtitelskou práci. Udržovací šlechtění se začalo rozvíjet v roce 1962. J. Veverka zde vytvořil následující moštová novošlechtění: 'Palava' (Tramín červený x Műller - Thurgau) a 'Aurelius' (Neuburské x Ryzlink rýnský).
V současnosti je stanice součástí firmy Vinselekt a M. Michlovský seb zde zabývá šlechtěním na rezistenci k biotickým a abiotickým činitelům.
Šlechtění v Lednici na Moravě má rovněž dlouholetou tradici. Velkou osobností ve šlechtění byl F. Frimmel (1887 - 1957), který pracoval v Mendeleu. Zasloužil se o rozvoj šlechtění po 2. světové válce. Zabýval se zejména udržovacím šlechtěním, ale snažil se i o mezidruhové křížení s cílem získání rezistence k chorobám a škůdcům.
Na Zahradnické fakultě se dále zabýval šlechtěním V. Kraus. Začal se zde rovněž zabývat novošlechtěním révy vinné. Vyšlechtil podnožovou odrůdu 'LE - K - 1' a barvířku 'Neronet' /(Svatovavřinecké x Modrý Portugal) x Alibernet/. Dále se zabýval i šlechtěním na rezistenci.
Praktickým prověřováním odrůd a novošlechtěním se zabývá L. Glos v Moravské nové Vsi. Jeho novošlechtění 'Cabernet Moravia' je velmi perspektivní a přihlášeno ve Státních odrůdových zkouškách.
V Čechách existují dvě významná šlechtitelská pracoviště zabývající se révou vinnou. Výzkumná stanice vinařská v Karlštějně spadá pod VÚRV Praha - Ruzyně. Významnými pracovníky na této stanici byli: T. Dohnal, V. Hubáček a M. Hubáčková. Zabývali se zde většinou udržovacím šlechtěním a řešili otázky mrazuvzdornosti odrůd révy vinné.
Druhým pracovištěm v Čechách je stanice ve Velkých Žernosekách. Na tomto pracovišti se šlechtěním révy zabývali: F. Svoboda, V. Kraus a L. Svobodová.

Autor: Ing. Pavel Pavloušek
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty