Středa
23. června 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Nestarám se, kam teče voda, nepřijde-li do vína.

G. K. Chesterton
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Krupobití zničilo úrodu vinné révy
(Aktuality, 06. 08. 2002)

Severoitalští vinaři odhadují po víkendovém krupobití škody ve vinicích. Kroupy o velikosti tenisového míčku těžce poničily nejenom hrozny, ale i další komodity. Silné bouře, které trvaly celý víkend, zničily v průběhu pár hodin několikaměsíční práci. Sobotní a nedělní kroupy vážily více než 0,5 kg.

Nepříznivé počasí zanechalo následek hlavně ve vinohradech benátského regionu. Silné větry vyvrátily kořeny mnoha keřů révy vinné a kroupy nenávratně poničily hrozny. Oblast Toskánska byla ničících bouří ušetřena.

Svaz italských zemědělců oznámil, že i přesto, že je příliš brzy s přesností vyčíslit ztráty, činí odhadovaná škoda zhruba 200 milionů dolarů.

V lokalitách s neponičenými hrozny způsobily sobotní nízké teploty odklad sklizně přinejmenším o týden. „Na zahájení vinobraní musí být správná doba. Při předčasné sklizni, nebo naopak při pozdní je výsledkem odlišný charakter vína. To znamená, že případné chladnější počasí se záporně podepíše na jeho kvalitě. Aroma a svěžest italských vín je dána podílem cukru, takže jestliže se počasí v následujících dnech vrátí ke svému normálu, neměl by být v kvalitě vína pocítěn výrazný rozdíl“, uvedl předseda zemědělské asociace.

Svaz zemědělců předpokládá, že produkce vína poklesne přinejmenším o pět procent. „Nejenom tento rok, ale i v příštím budou přetrvávat následky“, tvrdí odborníci.

Pěstitelé z jiných regionů si však nestěžují. „Očekáváme běžnou sklizeň“, uvedli vinaři z Toskánska, které leží asi 270 kilometrů od místa neštěstí. Deštivé počasí, které v letošním létě dorazilo dříve přijali pěstitelé pozitivně.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty