Čtvrtek
24. června 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Jde-li o pivo, jsem abstinent, ne však v případě šampaňského.

G. B. Shaw
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Čína otevírá dveře vínu
(Aktuality, 01. 08. 2002)

Čína, potenciálně největší světový trh s vínem, je otevřením prvního centra vína a lihovin o další krůček blíže. Působivá moderní výstavní plocha se nachází v provincii s 6,7 miliony obyvateli.

Centrum, které tvoří 25-ti patrová budova, bylo otevřeno 30. května letošního roku. Prvních pět podlaží, které zaujímají plochu 3.900 čtverečních metrů, jsou určeny výstavě a prodeji místních i mezinárodních vín a lihovin. Obchodní centrum se nachází v populárním nákupním areálu, do kterého ročně zavítá 58 milionů návštěvníků. Je otevřeno 365 dní v roce a může pojmout až 10 tisíc návštěvníků denně.

První podlaží budovy je věnováno hlavně čínským produktům, především místním rýžovým vínům. Také se zde nacházejí supermarkety s lihovinami a vinotéky s klimatizovanými sklípky pro významná zahraniční vína. Druhé podlaží budovy nabízí boxy s vínem a degustační prostory s možností ochutnávek běžně vystavovaných vín ze světa. Ve dnech otevřených dveří jsou potom představována vína Australská, vína z Kanady, Chile, Francie, Itálie, Korey, Polska, Portugalska a Ruska. Ve třetím podlaží se nachází další boxy s vínem. V krátké budoucnosti je ve čtvrtém a pátém patře plánována výstavba restaurací, muzeí, obchodních středisek, tiskových a kulturních center.

V současné době Čína s populací 1,3 miliardy, z nichž 60 procent sestává z lidí v „konzumním“ věku, má průměrnou roční spotřebu révového vína 0,2 litry na osobu. Tento údaj je v porovnání s průměrnou spotřebou vína ve světě, která činí 7 litrů na osobu, výrazně nízký.

Připojením Číny ke Světové obchodní organizaci (WTO) v listopadu roku 2001 snížila země clo na dovážená vína z 60-ti na 20 procent. Domácí producenti současně zaujali 65 procent trhu s vínem. Po snížení sazeb začali klepat na dveře také evropští výrobci vína a vinaři z nového světa. Ti věří, že Čína by mohla být v budoucnosti jedním z nejzajímavějších trhů. Například kalifornské značky narůstající v povědomí čínských konzumentů již dnes výrazně zvýšily o toto víno zájem.

V současnosti se na exportu vína objemově nejvíce podílí Španělsko s 27 procenty, následuje Chile s 26 procenty, Itálie s 20 procenty a Spojené Státy s 9 procenty. Francie ovládá 15 procent, ale v zisku z prodaných vín je před Španělskem.

Čínská vláda začala na rozdíl od více alkoholického rýžového vína podporovat konzumaci vín založených na ovocné bázi. Přiměl je k tomu aspekt jeho vlivu na zdraví a zároveň ochrana zásob rýže coby významného zdroje potravin.

Rozkvět obchodu s vínem v Číně má před sebou ještě dlouhou cestu. Velkým konkurentem mu je nemalá spotřeba piva. Až 77 procent veškerých konzumovaných alkoholických nápojů v zemi zaujímá pivo. Podle prezidenta Asociace čínského lihového průmyslu se v roce 2004 stane Čína největším producentem a konzumentem piva na světě.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty