Středa
23. června 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Nestarám se, kam teče voda, nepřijde-li do vína.

G. K. Chesterton
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Producenti vína ve Švýcarsku se dovolávají označení „Champagne“
(Aktuality, 21. 07. 2002)

Uskupení švýcarských vinařů požaduje ponechání práva na označování svých neperlivých bílých vín názvem Champagne.

Celkem 39 pěstitelů vína z vesničky Champagne, blízko oblasti Lake Neuchatel v západním Švýcarsku oznámilo, že tuto záležitost dál postoupí soudu v Lucembursku. Pěstitelé přišli o právo nazývat svá vína podle jména vesnice, na základě smlouvy uzavřené mezi švýcarskou vládou a Evropskou unií.

„Cítíme se ukřivděni a žádáme spravedlnost, sdělil Albert Banderet, prezident uskupení, které bojuje o udržení tohoto označení. Případ protestujících vinařů bude podporován také místním zastupitelstvem. „Vkládáme velkou naději do evropského soudnictví, protože jsme vskutku příliš malí na to, abychom soutěžili s francouzským Champagne“.

Dohoda ohledně stažení označení pojmem Champagne, láhve konkrétně nesly označení „ Champagne appellation controlee of Bonvillars“, patřila k jedné z řady vzájemných dohod uzavřenými mezi EU a Švýcarskem v roce 1999.

Francouzští výrobci šampaňského se brání, že jméno by mělo byt používáno pouze pro šumivá bílá vína z francouzské vinařské oblasti Champagne. Podle uzavřené dohody musí být tento název odstraněn ze všech láhví s vínem vyrobeným ve Švýcarsku od 1.6.2004.

Švýcarští vinaři tvrdí, že víno pojmenovávají po své vesnici podle dlouho trvající tradice. První zmínky o názvu vesnice pochází až do roku 885. Pěstitelé poukazují na to, že víno zde bylo vyráběno již v desátém století.

Vinaři z této vesnice produkují kolem 280.000 láhví za rok, které se prodávají pouze na domácím trhu. Odhadují, že odstranění názvu by je ve finančním vyjádření přišlo na 770.000 €.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty