Středa
23. června 2021 
Víno a destiláty (17. 5. - 20. 5. 2005 Praha Holešovice)
MENU
Akce Akce
Aktuality Aktuality
Charakteristika odrůd Charakteristika odrůd
Diskuse Diskuse
Historie vinařství Historie vinařství
Kategorie vín Kategorie vín
Legislativa Legislativa
Monitoring tisku Monitoring tisku
Technologie výroby Technologie výroby
Vinařská kuchařka Vinařská kuchařka
Vinařské oblasti Vinařské oblasti
Víno a ... Víno a ...
Víno od A do Z Víno od A do Z
Víno ve světě Víno ve světě
CITÁT
Jde-li o pivo, jsem abstinent, ne však v případě šampaňského.

G. B. Shaw
PARTNER SERVERU
PARTNER SERVERU:

Českomoravská
vinohradnická
a vinařská unie

Vinaři z Burgundska si stěžují na neprodané zásoby
(Aktuality, 18. 07. 2002)

Více než dvě stovky pěstitelů z Burgundského vinařského regionu protestovalo kvůli neprodaným zásobám vína ročníku 2000 a 2001. Obrovské zásoby zůstávají ve sklepích pouhé dva měsíce před další sklizní.

Burgundsko je nejmladší vinařský region, který čelí nepokojům mnoha pěstitelů se stoupajícími skladovými zásobami, padajícími cenami a velké konkurenci ostatních zemí. Uběhlo jen pár měsíců, kdy na jihu Francie demonstrující pěstitelé vyvolali divoké nepokoje.

Vinaři konstatují katastrofální situaci. Vína neprodávají dokonce ani po více než poloviční slevě. V některých lokalitách vinařské podniky srazily ceny natolik, že nepokrývají ani hodnotu produkce. Přesto nemohou víno prodat, dva roky si nevyplácejí výplaty a provoz podniku udržují ze zisku sklizní let 1998 a 1999.

Pobouření pěstitelé a vinaři se dostavili na každoroční schůzku obchodní organizace Bureau Interprofessionnel des Vins de Bourgogne (BIVB). Po čtyřhodinovém jednání sdělili zástupci organizace rozhořčeným pěstitelům, že musejí učinit kroky ke zlepšení kvality. Jako je snížení výnosů na podporu produkce aromatických vín, které budou konkurenceschopné v rámci boje s víny z nového světa a jiných vinařských zemí. Pěstitelé mají bohaté sklizně a čelí vysokému tlaku ze zemí nového světa. Kvalitativní standard se změnil, v současnosti vyrábí nové vinařské země velmi kvalitní vína za příznivé ceny. Na základě tohoto faktu budou vinaři přinuceni přizpůsobit se novým obchodním podmínkám.

Téměř většina demonstrantů pochází z oblastí Côte Chalonnaise a Mâconnais, ale s potížemi prodeje vína se také potýká Côte d'Or. Jedná se o vína typu Bourgogne Rouge (buď 100%-ní Rulandské modré nebo 100%-ní víno odrůdy Gamay). Dále vína pod různým označením, jež tvoří kupáže zmíněných odrůd.

Vína z 22 uznávaných oblastí burgundského regionu se prodávají v hodnotě 12 dolarů za láhev a řada z nich by mohla být pro konzumenty velmi zajímavá. Na druhé straně však i burgundští vinaři přiznávají, že mnoho jejich vín je průměrných, obzvláště v ročnících s krupobitím nebo dešti, jako bylo v případě složitých vinobraní v roce 2000 a 2001.

Největší pozornost zasluhují vína z uznávaných vinic „grands crus“, přežití více než pěti tisíc vinařů závisí převážně na oblastních vínech. Tato vína jsou tažnými koni vinařské ekonomiky, podílí se 54 procenty veškerého ročního výnosu, tj. 16,5 milionů láhví. Spojené státy americké a Velká Británie jsou největšími dovozci těchto vín, každá z nich vyveze 600 tis. láhví ročně.

Demonstranti požadující od obchodní organizace rázné řešení, obrátili schůzi v divokou aféru. Organizace BIVB představila pětiletý plán, Burgundsko 2002–2006, který popisuje specifické kroky ke zdokonalení kvality v celém Burgundsku, speciálně oblastních vín.

Pro zviditelnění Burgundských vín a jeho jména byla najata americká reklamní společnost, která povede několikamiliónovou kampaň. Bude vytvořeno jednotné nové logo. Projekt je postaven na zjednodušení etiket láhví, které umožní konzumentům lepší orientaci.

Mnoho pěstitelů se obává, že bylo rozhodnuto příliš pozdě na to, aby jim navrhované řešení zachránilo letošní sklizeň. Uskutečněné jednání považují za bezpředmětné. Podle jejich slov se výsledky řešení projeví nejdříve v horizontu dvou až tří let.

Aby se mohli vinaři umístit opět na vrcholu a soutěžit s ostatními celosvětovými producenty je podle prezidenta organizace potřeba nastolit léčbu šokem. Organizace BIVB v posledních deseti letech již upozorňovala pěstitele, že budou čelit těžkým časům pokud nezlepší kvalitu vín a nesníží výnosy sklizní, případně objem láhví a tím trh s vínem.

Autor: vaše redakce
vytisknout
zaslat e-mailem
© Copyright 2002-3 ACTIVEMEDIA s.r.o., ISSN 1213-7111
provozovatel serveru a kontakty